חיפוש

אוניברסיטת הקוסמים – מה לומדים?

כל אדם תוהה לעצמו מדי פעם על אפשרויות מקצועיות השונות מאלה שבחר בהם. רובנו בחרנו אפיקי קריירה בטוחים, שגרתיים ואולי קצת משעממים. עם זאת, בתקופה בה אנו חיים, אנשים רבים משלבים עיסוקים שונים, או הופכים את התחביב שלהם למקור הכנסה נוסף. רובנו מכירים שכן או קרובת משפחה שמוכרים עוגות מרשימות או מסכות בד מעשה ידיהם, אבל יש אחרים שגילו תחביב אחר, שגרתי פחות: קסמים!

 

לומדים קוסמות

במקומות שונים בארץ יושבים תלמידים בכיתות לימוד קטנות, ומולם עומד… קוסם המלמד אותם סודות מאחורי עבודתו. כן כן, קוסמות זהו עיסוק שצריך ללמוד אותו כמו כל עיסוק אחר. התחום הזה צובר פופולאריות רבה, כאשר יש כאלה שלומדים אותו על מנת לעסוק בו לפרנסתם, וישנם אנשים רבים שיש להם כבר עיסוק ומקצוע מסודר, והם מעוניינים לרכוש את רזי הקוסמות כדי ליהנות מעוד תחביב ולהרחיב אופקים חדשים.

 

אז מה בעצם לומדים באוניברסיטת הקוסמים?

ישנם מוסדות חינוך עם תוכניות לימוד לקוסמות, המציעו קורסים שונים בשלוש רמות: קוסם מתחיל, קוסם מתלמד וקוסם מומחה. בין הקורסים למתחילים תמצאו שמות כמו "משחקי קלפים", "טריקים של מטבעות" ו"כובעים וחבלים"; הקוסמים המתלמדים יוכלו להשתתף, למשל, ב"הקסם שבחפצי היומיום" או ב"חפצים נעלמים" ואילו קוסם מומחה יוכל ליהנות מקורסים עם שמות כגון "קסמים בהשתתפות חיות" ו"להטוטי אש".

 

שיעור לדוגמה ברמת מתחילים

אם תיכנסו למשל לשיעור בקורס "טריקים של מטבעות" באחד המוסדות, תיווכחו שחלל הכיתה בבירור מותאם לקורס שבו לומדים. הקירות עמוסים ארונות זכוכית ומגירות מלאים במטבעות בכל צבע וגודל, ומעליהם הסברים על ההיסטוריה של המטבעות, החומרים מהם מקובל לייצר אותם והמשקלים השונים. התלמידים מודים שההיסטוריה פחות מעניינת אותם, ויש לכך הצדקה ברורה: לפניהם עומד קוסם של ממש ומסביר להם איך לבצע תעלולים שנראים מורכבים ולא ברורים לרובנו.

 

שיעור ברמת מומחה

נכנסנו לשיעור דוגמא ברמת מומחה. מצאנו את עצמנו בחדר שנראה כאילו נלקח מגן חיות, עם כלובים של ציפורים, ארנבים, נחשים ומכרסמים. גם כאן, על הבמה בקדמת הכיתה עמד קוסם מדריך, והראה לתלמידים איך לבצע קסמים מוכרים בהשתתפות יונה או עכבר. היה ניכר שזהו שיעור ברמת קוסם מומחה, קצב ההעברה היה מהיר יותר וההסברים קצרים יותר.

 

ואיך התלמידים משתלבים?

התלמידים בקורסי הקוסמות משתתפים בשיעורים באופן פעיל ומתנסים בביצוע הקסמים הלכה למעשה. חלקם מצליחים בביצוע טריקים פשוטים כמו העלמת יונה באמצעות מטפחת,  כבר בניסיון הראשון וזוכים למחיאות כפיים. כמובן שלטריקים מורכבים יותר נדרש זמן לימוד ארוך יותר.

אחד הנושאים החשובים ביותר בלימודי קוסמות הוא תרגול. ככל שמתרגלים את הקסמים ומתאמנים בבית בהתמדה, כך הופכים למיומנים יותר. בינינו, תודו שמדובר בשיעורי בית קסומים  ומהנים במיוחד, שכמעט כל אחד ואחת היו שמחים להשקיע בהם.

קוֹסֵם

 

אולי תאהבו גם את