חיפוש

איך מטפלים בבעיה של עובש בקירות

אחת הבעיות היותר חמורות שעשויות להתגלות מעת לעת בחללים סגורים, הינה הופעת עובש. העובש יכול להופיע על פני קירות בחלל הסגור, או על גבי הקירות הפנימיים בארונות קיר ובכלל. בשורות הבאות נעסוק בבעיה המאתגרת של העובש, המשמעויות הבריאותיות שלו ודרכי הטיפול בבעיה. מהו בעצם העובש? מהן הסכנות הבריאותיות בחשיפה ממושכת לעובש? אילו דרכים יעילות קיימות לניקוי עובש ומניעתו? להלן התשובות.

מה זה בעצם עובש

עובש הינו השם הכללי והגנרי לפטריות אשר במרבית המקרים הן מצטברות על גבי משטחים לחים או מוצרי מזון למיניהם שנותרו חשופים באוויר הפתוח. עובש יכול להתפתח גם במזונות הסגורים באריזות, אם הסגירה איננה הרמטית ואם המזון בתוך האריזה הוא מספיק לח. ככל שהמשטח נותר לח, וככל שהחשיפה לאוויר פתוח ולחמצן נמשכת, מתפשט העובש על גבי המשטח במהירות גדולה יחסית. עובדה חשובה שאיננה זוכה לתשומת לב מספיקה, היא העובדה שפטריות עובש יכולות לצמוח גם על ובתוך הפרווה של בעלי חיים, כולל חיות מבויתות כמו כלבים שלהם פרווה שעירה. ניתן למצוא עובש גם בסוגי מזון שונים. אחת התכונות שחשוב להכיר בעובש, היא העובדה שהעובש יכול להמשיך להתקיים גם בטמפרטורות נמוכות. הוא אמנם איננו מתפשט, אבל הטמפרטורה הנמוכה גם איננה מחסלת אותו.

בחללים סגורים רבים, כולל חללים מרוצפים, ניתן למצוא התפתחות של עובש הן על גבי הקירות והן על גבי ריצוף שיש או סוגי מרצפות אחרים. עם זאת, במקום שבו הריצוף איכותי, העובש נמצא על פני השטח ואיננו מתפשט לעומק או אל מתחת למרצפות. במקרים אלה קל מאד להיפטר ממנו, ולמנוע הצטברות מחודשת של עובש באמצעות ייבוש האזור מצד אחד וניקוי המקום באמצעות חומרים נוגדי עובש, המונעים או לפחות מעכבים התפתחות מחודשת שלו.

סכנות בריאותיות ודרכי הטיפול בעובש

חשיפה לעובש לאורך זמן עלולה להפוך לסכנה בריאותית. מי שסובלים מבעיות אלרגיה או בעיות בדרכי הנשימה, הם גם הראשונים שעלולים להיפגע מהימצאותו של עובש בסביבתם המיידית. בנוסף, סוגים מסוימים של עובש יוצרים עם הזמן רעלנים, שהם עצמם מסוכנים לבריאות ועלולים לגרום למחלות שונות אצל מי שנחשף להם, ועל אחת כמה וכמה בכמויות גדולות.

באשר לדרכים לטיפול בעובש – הדרך הנכונה והטובה ביותר לטיפול בעובש היא שמירה על הניקיון. (ניקיון בניין מגורים מחירים) במקרים מיוחדים, ניתן לטפל בעובש באמצעות חומרים פשוטים כמו אקונומיקה, או חומרים נוגדי עובש. מקלחות וחדרי אמבטיה חשופים יותר מכל מקום אחר בבית לעובש. לכן, מומלץ לצבוע אותם בצבעים המכילים חומרים נוגדי עובש. מומלץ לבצע מדי פעם צביעה מחודשת, על מנת למנוע היווצרות משטחי עובש רחבים במקומות בלתי רצויים. שמירה על ניקיון, כולל הניקיון של ריצוף שיש בחדרי הבית השונים, ניקוי והסרה של כתמי עובש ושימוש בחומרים נוגדי עובש, מהווים אמצעי בדוק למניעת הנזק שעובש עלול לגרום.

 

אולי תאהבו גם את